Kontakt   

`

 • Odsłony: 589

Najczęściej zadawane pytania dotyczące alkoholu i ciąży

 • Czy można pić alkohol starając się o dziecko?

Najbezpieczniejszym wyborem przy staraniu się o dziecko jest nie picie alkoholu przez oboje rodziców. Ponieważ zwykle między owulacją a możliwością potwierdzenia ciąży mija dwa tygodnie, ważne jest, aby kobiety nie piły alkoholu, dopóki nie dowiedzą się, czy są w ciąży, czy nie.

 • Dlaczego mężczyźni powinni unikać alkoholu, gdy starają się o dziecko?

Nadal pozostaje wiele pytań dotyczących wpływu alkoholu na plemniki, więc najbezpieczniejszą opcją dla obojga rodziców jest unikanie alkoholu podczas starania się o dziecko.

 • Czy można pić alkohol po pierwszym trymestrze?

Mózg rozwija się przez całą ciążę, więc picie alkoholu w dowolnym momencie ciąży może uszkodzić odmienne części mózgu. Nie znany jest poziom spożycia alkoholu który można określić jako całkowicie „bezpieczny” lub „bez ryzyka”, jak również nie ma okresu czy momentu, który jest „bezpiecznym czasem” na picie alkoholu w czasie ciąży.

 • Czy można wypijać jeden lub dwa drinki tygodniowo?

Nie ma bezpiecznego ilości alkoholu w ciąży, co oznacza, że ​​nawet jeden lub dwa drinki mogą spowodować uszkodzenie rozwijającego się mózgu dziecka. Im więcej alkoholu i im częściej spożywa się alkohol w czasie ciąży, tym większe jest ryzyko FASD.

 • Czy łożysko nie odfiltrowuje szkodliwych substancji?

Alkohol przenika przez łożysko. Ponieważ wątroba nie jest w pełni ukształtowana, płód nie może metabolizować alkoholu i może mieć taką samą, lub wyższą zawartość alkoholu we krwi niż matka. Stężenie alkoholu we organiźmie płodu może również dłużej utrzymywać się niż u matki.

 • Czy niektóre rodzaje alkoholu są bezpieczne do picia w czasie ciąży?

Nieważne, czy to szampan, wino, piwo czy mocne alkohole. Każdy rodzaj napoju alkoholowego zawiera w sobie określone stężenie alkoholu etylowego. Mówiąc o spożywaniu alkoholu, mówimy o porcji standardowej alkoholu. Standardowy porcja (drink) zawiera 10 gramów alkoholu etylowego.

 • Czy FASD nie występuje tylko u dzieci kobiet uzależnionych od alkoholu lub pijących dużo?

Żaden poziom spożycia alkoholu nie jest „bezpieczny” lub „bez ryzyka” dla rozwijającego się płodu. Chociaż ryzyko jest największe w przypadku wysokiego i częstego spożywania alkoholu, szczególnie w pierwszym trymestrze, to niskie lub umiarkowane spożycie alkoholu może również zaburzać rozwój mózgu w każdym innym, dowolnym momencie ciąży.

 • Czy dzieci mogą wyrosnąć z FASD?

FASD to niepełnosprawność na całe życie. Nie można go wyleczyć, ale dzięki odpowiedniemu wsparciu osoby mające FASD mogą żyć szczęśliwie i zdrowo.

 • Czy dzieci z FASD wyglądają inaczej?

FASD jest często określany jako „niewidzialna” niepełnosprawność, ponieważ często nie można jego dostrzec po prostu patrząc na czyjąś twarz – w rzeczywistości mniej niż jedna trzecia osób z FASD ma jakiekolwiek charakterystyczne rysy twarzy (dysmorfie). To uszkodzenie mózgu w FASD, powoduje upośledzenie fizyczne, poznawcze i behawioralne.

 • Czy wszystkie dzieci z FASD mają niepełnosprawność intelektualną?

Niepełnosprawność intelektualna to iloraz inteligencji (IQ) poniżej 70. Większość osób z FASD ma IQ między 70 a niskim 80. Niektóre osoby z FASD mogą mieć wyższe IQ.

 • Czy picie alkoholu zwiększa produkcję mleka (laktację)?

Alkohol nie zwiększa produkcji mleka (laktacji) i wykazano, że hamuje wypływ mleka i zmniejsza produkcję mleka.

 • Czy alkohol może pomóc kobietom się zrelaksować i ułatwić karmienie piersią?

Alkohol hamuje wypływ mleka, powodując tym samym stres matki, jak i dziecka, które nie otrzymuje odpowiedniej ilości naturalnego pokarmu.

 • Jak długo alkohol pozostaje w mleku matki?

Alkohol dostaje się do mleka matki około 30 – 60 minut po rozpoczęciu jego picia, gdzie pozostaje przez kilka godzin. Ogólna zasada jest taka, że na każdą wypijaną 1 porcję standardową alkoholu (10g czystego alkoholu etylowego), trzeba odczekać co najmniej dwie godziny, by móc ponownie rozpocząć karmienie piersią.

 • Czy picie mleka zawierającego alkohol może zaszkodzić dziecku?

Stężenie alkoholu we krwi i mleku jest takie samo. Dlatego karmienie podczas picia alkoholu, czy bezpośrednio po jego wypiciu, może mieć poważne konsekwencje dla dziecka, w tym wpływać na rozwój mózgu i rdzenia kręgowego.

 • Jeśli się zdecydujesz pić podczas karmienia piersią, jak możesz się upewnić, że robisz to tak bezpiecznie, jak to możliwe?

Eksperci zalecają unikanie picia przez co najmniej pierwszy miesiąc po urodzeniu dziecka, aby można było poznać i ustalić schemat karmienia. Jeśli następnie zdecydujesz się pić podczas karmienia piersią, możesz podjąć kilka kroków, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i chronić prawidłową laktację. Na początek warto pobrać aplikację Feedsafe (http://www.feedsafe.net/), która oblicza, kiedy możesz bezpiecznie karmić piersią na podstawie wzrostu i wagi, a także liczby wypitych napojów (porcji standardowych alkoholu). Generalną zasadą jest, aby zawsze karmić dziecko piersią przed wypiciem alkoholu oraz jeść przed i podczas picia alkoholu. Aby karmić naturalnym mlekiem (matki) warto wcześniej przed sięgnięciem po napój alkoholowy, odciągnąć pokarm.

 • Jeśli zdecydujesz się pić, czy musisz odciągać pokarm i go wylewać?

Jeśli piłaś alkoholi i nadal masz go w organiźmie, żadne odciąganie i wylewanie nie usunie alkoholu z mleka. Tylko wtedy, gdy krwioobieg oczyści się z alkoholu, mleko będzie pozbawione alkoholu. Każda porcja standardowa (10g czystego alkoholu etylowego) niezależnie od rodzaju alkoholu, wymaga przynajmniej dwóch godzin przerwy w karmieniu.

 

 

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych